B. Proste oko
Wiele fragmentów Biblii wyraźnie mówi o świetle. W Ewangelii Mateusza 6:22 Pan Jezus powiedział o nim następująco: „Lampą ciała jest oko”. Pan nie stwierdził tu, że oko jest światłem ciała. Stwierdził raczej, że jest ono jego lampą. Światło odnosi się do Boga, natomiast lampa – do nas. Światło znajduje się w Bożym słowie, lampa zaś odnosi się do nas. Jest ona miejscem przechowywania światła. Innymi słowy, lampa to miejsce, w którym Bóg trzyma swoje światło. To również miejsce, w którym my je przechowujemy i uwalniamy. Aby Słowo Boże w nas świeciło, musimy mieć w sobie lampę. Tą lampą jest oko. „Jeśli więc oko twoje będzie proste, całe ciało twoje będzie pełne światła. Ale jeśli oko twoje będzie złe, całe ciało twoje będzie ciemne” (w. 22–23). Aby całe nasze ciało było pełne światła, Pan stawia jeden warunek – nasze oko musi być proste.
Co to znaczy mieć proste oko? Chociaż mamy dwoje oczu, skupiają się one tylko na jednym przedmiocie; patrząc, widzą jedną rzecz naraz. Jeśli każde z naszych oczu widzi w tym samym czasie inny obiekt, wówczas nie tylko mamy chory wzrok, lecz także brak nam prostego spojrzenia. Nasze oczy nie są wówczas proste. Aby oczy widziały wyraźnie, muszą mieć tylko jeden punkt zbieżny; nie mogą patrzeć w dwóch różnych kierunkach. Otrzymywanie światła to nie tylko sprawa światła, lecz także wzroku. Jeśli nigdy nie doświadczyliśmy łaski ani miłosierdzia, nigdy nie spłynęło na nas światło. Ponieważ jednak otrzymaliśmy łaskę i chwałę, światło spływa na nas nieustannie. Problemem teraz nie jest światło, lecz nasze oko. Jeśli nie jest ono proste, nie widzimy światła. Oko wielu ludzi nie jest proste; widzą oni nie jedną, ale dwie rzeczy jednocześnie. Czasem widzą jedną rzecz tak, jakby to były dwie rzeczy. Światło nie jest dla nich wyraźne. W rzeczywistości tkwią w zupełnej ciemności.
Pan powiedział: „Nikt nie może dwóm panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie” (6:24). Wielu ludzi nie ma światła, nie są oni bowiem oddani jednej sprawie. Powodem tego jest brak poświęcenia Panu. Czym jest poświęcenie? To służenie wyłącznie Jahwe. Człowiek nie może służyć dwóm panom. Albo będzie jednego nienawidził, a drugiego kochał, albo będzie z jednym trzymał, a drugim wzgardzi; nie może dobrze służyć obu panom. Nie jest w stanie utrzymać takiej równowagi. Nikt nie może z jednej strony służyć Panu, a z drugiej – mamonie. Wszyscy, którzy próbują służyć dwóm panom, odkrywają prędzej czy później, że jednego kochają, a drugiego nienawidzą. Albo musimy się całkowicie poświęcić dla Pana, albo całkowicie będziemy służyli mamonie. Pan powiedział, że oko musi być proste. Oznacza to, że proste musi być nasze poświęcenie i służba. Proste oko oznacza szczerość naszego poświęcenia.
Oby Pan pokazał nam tę podstawową zasadę. Jeśli chcemy czytać Biblię, rozumieć jej nauki i otrzymywać jej objawienia, musimy być przed Panem odpowiedzialni za jedno: musimy poświęcić się wyłącznie dla Niego. Tylko to da nam światło za pośrednictwem Biblii. Kiedy mamy problem z poświęceniem, nie widzimy. Jeśli mamy problem z duchowym wzrokiem, oznacza to, że przede wszystkim mamy problem z poświęceniem. Musimy być w pełni przekonani, że nikt nie może służyć dwóm panom.
Wybrane audycje radiowe
-
71 | Śmierć i pogrzeb Sary | Rdz 23,1-20 -
78 | Wybrany (1) | Rdz 25,19-26 -
93 | Przeobrażany (2) | Rdz 35,6-15 -
120 | Duchowe znaczenie Józefa i Beniamina (2) | Rdz 49,22-27 -
127 | Aspekt królowania dojrzałego Izraela (3) | Rdz 40,1-23