C. Musimy być wolni od nadmiernej ciekawości
Po trzecie, gdy staramy się być dokładni, nie możemy popaść w nadmierną ciekawość. Słowo Boże jest dokładne, lecz nigdy nie wolno nam badać go ciekawskim umysłem. Jeśli będziemy to robili, zagubimy duchową wartość tej księgi. Biblia jest księgą duchową i musimy ćwiczyć swego ducha, aby móc ją zrozumieć. Jeśli celem osiągnięcia dokładności jest zaspokojenie naszej nadmiernej ciekawości, a nie potrzeb duchowych, znajdujemy się na niewłaściwej drodze. Niestety, wielu ludzi czyta Biblię z nastawieniem na wyszukiwanie ciekawostek. Niektórzy poświęcili dużo czasu na zbadanie, czy drzewo poznania dobra i zła to winorośl. Taki sposób studiowania Biblii jest daremny. Musimy pamiętać, że Biblia jest księgą duchową. Musimy dotknąć w niej życia, ducha i Pana. Kiedy dotkniemy spraw duchowych, automatycznie odkryjemy dokładność Słowa, ponieważ wszystkie sprawy duchowe rzeczywiście są dokładne. Jeśli jednak naszą motywacją nie będzie poszukiwanie rzeczy duchowych, znajdziemy się na niewłaściwej drodze.
Niektórzy ludzie chcieliby obrać drogę nadmiernej ciekawości. Ciekawość ta inspiruje ich do studiowania proroctw. Nie studiują ich oni ze względu na oczekiwanie powtórnego przyjścia Pana, ale dlatego, że chcą znać przyszłość. Zachodzi wielka różnica pomiędzy tym, czy jest się osobą duchową, czy też nie. Jeśli jesteśmy ciekawscy, wszystkie duchowe i wartościowe sprawy, gdy dostaną się w nasze ręce, staną się nieduchowe i martwe. To bardzo poważna sprawa. Wobec Pana musimy rozróżniać pomiędzy tym, co wartościowe, a tym, co mniej cenne. Musimy rozróżniać pomiędzy rzeczami ważnymi a nieważnymi. Pan Jezus powiedział: „ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w prawie” (Mt 5:18). Powiedział jednak również, że są sprawy „większej wagi w prawie” (23:23). Prawo jest tak dokładne, że ani jedna jota, ani jedna kreska w nim nie może się zmienić. Są jednak również w prawie rzeczy większej wagi. Ludzie ciekawscy stale wybierają sprawy lżejszej wagi i je studiują. Jeśli wciąż będą wybierali rzeczy lżejsze, skończą jako lżejsze osoby. Jak to ujął Pan Jezus: przecedzają komara, a połykają wielbłąda (w. 24). Przecedzają najmniejsze rzeczy, a połykają największe. Taki sposób czytania jest zupełnie niewłaściwy. Niewłaściwość ta wynika ze skłonności do nadmiernej ciekawości. Jeśli nie zmienimy swego usposobienia, nie możemy oczekiwać, że będziemy dobrze czytali Biblię.
Wymienione wyżej cechy – subiektywność, niedbałość i nadmierna ciekawość – są wśród ludzi powszechnymi wadami. Musimy starać się je przezwyciężać przed Panem. Musimy być obiektywni, dokładni i wolni od nadmiernej ciekawości. Charakteru takiego nie nabędziemy w ciągu paru dni; musimy ćwiczyć się w rozwijaniu takiego nawyku. Gdy tylko bierzemy do ręki Biblię, powinniśmy czytać ją obiektywnie, dokładnie i bez nadmiernej ciekawości. Kiedy będziemy mieli właściwy charakter i właściwe przyzwyczajenia, będziemy wiedzieli, jak właściwie czytać Biblię.
Watchman Nee, Jak studiować Biblię, rozdz. 1.
© 2017 Living Stream Ministry
Wybrane audycje radiowe
-
29 | Kain i Abel | Rdz 4,1-8 -
56 | Nasienie i ziemia (2) | Rdz 15,7-18 -
87 | Karcony (8) | Rdz 31,1-44 -
95 | Przeobrażany (4) | Rdz 35,11-15 -
134 | Aspekt królowania dojrzałego Izraela (8) | Rdz 47,13–50,26