Poniższy tekst pochodzi z książki pt. Ewangelia Boża, tom 1.
Grzech, grzechy i grzesznik
Charakter tego spotkania — nauczanie ewangelii
Dzisiejszego wieczoru rozpoczynamy cykl spotkań poświęconych studium biblijnemu. Zanim jednak zacznę, chciałbym powiedzieć kilka słów na temat charakteru tych spotkań. Nie wiem, czy znajduje się tu ktoś, kto jest z nami po raz pierwszy. Niektórzy, przychodząc do nas pierwszy raz, mają duże trudności z ustaleniem naszego adresu. Wielu narzeka, że bardzo trudno jest znaleźć ulicę, na której się znajdujemy. Niektórzy powiedzieli nawet, że choć obecnie tu siedzą, nie wiedzą, jak stąd wyjść po spotkaniu. Nie wiedzą, w którą stronę mają skręcić, by dotrzeć do sklepu samochodowego, który widzieli idąc tutaj ani jak trafić stamtąd na przystanek tramwajowy czy autobusowy. Choć się tu znaleźli, nie są pewni i prawie nie pamiętają, którędy tu przyszli. Podobnie dzieje się z wieloma chrześcijanami w ich chrześcijańskim życiu. Jeśli zadacie im pytanie, czy uwierzyli w Pana, odpowiedzą, że tak. Jeśli jednak zapytacie ich, w jaki sposób uwierzyli, odpowiedzą, że nie są pewni. Zupełnie nie rozumieją, jak zostali zbawieni.
Spotkania, które teraz odbywamy, nie są spotkaniami przebudzeniowymi ani ewangelizacyjnymi. Choć ich tematem jest ewangelia, nie są one spotkaniami ewangelizacyjnymi. Tym razem nie głosimy ewangelii, lecz jej nauczamy. Dlaczego musimy nauczać ewangelii? Wielu zostało zbawionych i stało się chrześcijanami. Wciąż jednak nie rozumieją, w jaki sposób stali się chrześcijanami. Dzisiaj chcemy powiedzieć im, jak się to dokonało. Innymi słowy, mówimy im, że skręcili na południe z ulicy Aiwenyi i poszli prosto w stronę sklepu samochodowego, który widzieli, a następnie skręcili w aleję Wende, gdzie się obecnie znajdujemy, przeszli kilka kroków pod okno naszej sali spotkań, skręcili przy wejściu do naszej sali, podeszli do śmietnika przy drzwiach, a następnie weszli na salę. Tym razem nie namawiamy ludzi, by weszli; mówimy im raczej, jak wejść.
Jeśli siedzą tu tacy, którzy jeszcze nie uwierzyli w Pana, mogą czuć się zawiedzeni. Tym razem pokazujemy tym, którzy uwierzyli, w jaki sposób się to stało. Niektórzy bracia i siostry mogą bardzo dobrze rozumieć ewangelię, mogą już znać to, o czym mówimy. Mam jednak nadzieję, że Pan pobłogosławi nam i da nam nowe światło. Musicie wyraźnie zrozumieć, że spotkania te są spotkaniami studium biblijnego i przeznaczone są dla tych, którzy uwierzyli, lecz nie wiedzą, w jaki sposób. Tym razem nie próbuję was zachęcić ani przebudzić. Wskazuję wam tylko kierunek. Innymi słowy, podczas tych spotkań jestem jedynie przewodnikiem wycieczki.
Grzech, grzechy i grzesznik
Zacznę od absolutnie podstawowego fundamentu dotyczącego ewangelii. Mam jednak nadzieję, że na każdym spotkaniu posuniemy się nieco naprzód. Tematem naszego pierwszego spotkania jest coś, o czym większość ludzi nie lubi słyszeć, lecz czego nie da się uniknąć. Nasz temat podczas tego spotkania to: grzech, grzechy i grzesznik. Biblia poświęca wiele uwagi kwestii grzechu. Dopiero wtedy, gdy dokładnie zrozumiemy, czym jest grzech, będziemy mogli zrozumieć, czym jest zbawienie. Jeśli chcemy wiedzieć coś o Bożej ewangelii i Bożym zbawieniu, najpierw musimy dowiedzieć się, czym jest grzech. Musimy wpierw zobaczyć, w jaki sposób grzech na nas oddziałał oraz jak doszło do tego, iż staliśmy się grzesznikami. Dopiero wtedy dokładnie zrozumiemy, na czym polega Boże zbawienie. Najpierw zajmiemy się elementarzem. Musimy zobaczyć, czym jest grzech, czym są grzechy oraz kim jest grzesznik.
Wybrane audycje radiowe
-
11 | Odnowienie i kontynuacja dzieła stworzenia (6) - ostateczne zwieńczenie | Rdz 1,26-28 -
49 | Dalsza odpowiedź na Boże powołanie | Rdz 11,27–12,7 -
57 | Przymierze Boga z Abrahamem | Rdz 16,1-16 -
90 | Po doświadczeniu kruszenia | Rdz 33,17–34,31 -
104 | Przeobrażany (10) | Rdz 35,16-29