Wydarzenia przypadkowe
Czym charakteryzują się rzeczy, które powstały przez przypadek? Przede wszystkim wiemy, że są one niezorganizowane. Mogą być co najwyżej częściowo zintegrowane. Nie mogą być jednak całkowicie zorganizowane. Ktoś może jeden raz osiągnąć określony cel przez przypadek, lecz nie uda mu się osiągnąć go przypadkowo za każdym razem. Coś, co powstaje przez przypadek, może być uporządkowane częściowo, nigdy całkowicie. Na przykład, jeśli rzucę to krzesło na drugą stronę pokoju, przez przypadek może ono stanąć pod właściwym kątem. Jeśli uczynię to samo z drugim krzesłem, również może ono stanąć dokładnie obok pierwszego. Jednak nie tak będzie z trzecim, czwartym i kolejnymi. Przypadek może wytworzyć tylko częściowy porządek. Nie gwarantuje całkowitego uporządkowania. Ponadto wszystkie przypadkowe działania są bezcelowe, niezorganizowane i próżne. Krótko można powiedzieć, że cechami wydarzeń przypadkowych są: dysharmonia, nieregularność, nielogiczność, bezcelowość i brak znaczenia. Zapiszmy tych pięć cech na naszej liście.
Logika i organizacja
Teraz porównajmy z tymi cechami rzeczy istniejące we wszechświecie. Weźmy na przykład człowieka. Człowiek noszony jest w łonie matki przez dziewięć miesięcy, rodzi się, rośnie i w końcu umiera. Ten cykl powtarza się w przypadku każdej osoby. Zauważyć można pewną logikę. Nie jest to tylko gra przypadku. Jeszcze raz spójrz na słońce nad twoją głową. Nie istnieje ono bezcelowo. Posiada swój cel i znaczenie. Spójrz przez teleskop na księżyc, gwiazdy i miriady galaktyk. Niektóre gwiazdy mają swoje własne planety. Wszystkie one mają określone tory i wzorce. Są one wszystkie zorganizowane. Sposób ich poruszania się może być obliczony i przewidziany. Kalendarz, który posiadasz, utworzony jest na tej podstawie. Nawet kalendarz na następny rok może być wydrukowany zanim zakończy się rok obecny. Wszystko to pokazuje, że wszechświat jest zorganizowany i logiczny oraz że posiada cel.
Mikroorganizmy
Zajrzyjmy do mikroświata. Weźmy cienki kawałek drewna. Umieśćmy go pod mikroskopem i obejrzyjmy jego słoje i strukturę, jak wszystko jest skrupulatnie regularne i rytmiczne. Nawet źdźbło trawy czy płatek kwiatu są wspaniale ukształtowane. Nie ma tam niczego, co byłoby niezorganizowane czy też pomieszane. Wszystko jest ułożone i funkcjonalne. Tak więc wszystkie te rzeczy są dla nas świadectwem jednego faktu: wszechświat ze wszystkimi jego makro- i mikroaspektami jest pełen celu i znaczenia. Czy możesz powiedzieć, że wszystkie te rzeczy są dziełem przypadku? Z pewnością nie możesz.
Wybrane audycje radiowe
-
10 | Odnowienie i kontynuacja dzieła stworzenia (5) - zamysł | Rdz 1,26-28 -
29 | Kain i Abel | Rdz 4,1-8 -
75 | Dziedziczenie łaski | Rdz 26,1-11 -
121 | Duchowe znaczenie Józefa i Beniamina (3) | Rdz 49,22-27 -
127 | Aspekt królowania dojrzałego Izraela (3) | Rdz 40,1-23