Poszukiwanie Boga

Jak rozległy jest wszechświat?

Następnie powiedziałem do tego młodego człowieka: „Oto ty! Nawet nie objechałeś całej ziemi, a uważasz siebie za większego niż cały wszechświat. Pozwól, że spytam: Czy wiesz, jak rozległy jest wszechświat? Na przykład weźmy światło. Prędkość światła wynosi 186000 mil na sekundę. Spróbuj wyliczyć, jak daleko dotrze światło w ciągu jednej minuty czy też godziny, dnia lub roku. Istnieją gwiazdy, których światło podróżuje trzy tysiące lat zanim dotrze do nas. Idź i policz, jak daleko są one od Ziemi! No więc myślisz, że jesteś taki wielki! Dlatego właśnie radziłbym wszystkim ateistom i młodym ludziom takim, jak ty, aby przyznali się, że są niekompetentni nie tylko pod względem moralnym, ale i intelektualnym oraz naukowym”.

Czy człowiek może wyjść poza zasięg czasu i przestrzeni?

Innym razem, kiedy byłem w Kaifeng, spotkałem jeszcze jednego z tych młodych utwierdzonych ateistów. Podszedłem do niego i poklepałem go po ramieniu, mówiąc: „Widziałem dzisiaj Boga!” Spojrzał na mnie z zaciekawieniem i zażądał wyjaśnień. Odpowiedziałem: „Ty jesteś Bogiem! Jeśli wiesz, że nie ma Boga, musisz być Bogiem”. Poprosił o wyjaśnienie. Powiedziałem: „Skoro jesteś przekonany, że Boga nie ma, zapewne zwiedziłeś całą ziemię. Jeśli Boga nie ma w Szanghaju, być może jest On w Nanking. Na pewno byłeś w obu miejscach. To nie wszystko. Jeśli Boga nie ma w Nanking może jest On w Tientsin. Również i w Tientsin byłeś. Wiedz, że nie możesz wyciągnąć wniosku będąc tylko w Chinach; Bóg może być w innym kraju. Tak więc z pewnością byłeś w każdym kraju na ziemi. Jeśli Boga nie ma w jednym miejscu, być może jest On w drugim. Musiałeś zatem objechać cały świat. Nikt nigdy nie może wiedzieć, czy Bóg ukrywa się na biegunie północnym, czy południowym, lub też czy jest w lesie albo gdzieś na pustyni. Więc ty musiałeś przeczesać również wszystkie te miejsca. Jeśli Boga nie można znaleźć na Ziemi, może znajdziesz Go na Księżycu. Tak więc ty byłeś i na Księżycu. Bóg może zamieszkuje inne planety lub przestrzeń kosmiczną. To oznacza, że przebyłeś również całą przestrzeń kosmiczną i wszystkie inne galaktyki. Jeśli twierdzisz, że Boga nie ma, z tego wynika, że objechałeś cały wszechświat. Jeśli tak naprawdę jest, oznacza to, że ty sam musisz być Bogiem.

„To nie wszystko. Chociażbyś wiedział, że Bóg nie istnieje w Szanghaju dzisiaj, to co powiesz o dniu wczorajszym? Być może Bóg przyjdzie jutro. Mówisz, że wiesz, iż Boga nie ma dzisiaj, a co powiesz na temat zeszłego roku? A skąd wiesz, że Bóg nie przyjdzie w następnym roku? Mówisz, że Boga nie ma w tym roku, a czy był On tysiąc lat temu? Bardzo dobrze, zapewne jesteś wieczny i wiesz wszystko o przeszłości i przyszłości. Musisz być istotą poza czasem i przestrzenią. W tym samym czasie musisz być w Tientsin i w innym kraju; zapewne jesteś wszechobecny od wschodu do zachodu, od bieguna północnego do południowego. Kto jeszcze oprócz ciebie może być Bogiem? A jeśli Nim nie jesteś, nie posiadasz kwalifikacji, aby powiedzieć, że Boga nie ma”.