Znaczenie słowa „duch” w Biblii oraz podstawowe objawienie dotyczące Boga i człowieka w Piśmie Świętym

b. Są Oni różni, lecz nie oddzielni

Trzej w Bóstwie są rozróżnialni, lecz nie oddzielni (J 8,29.16b; 16,32b; Dz 10,38; Łk 4,1a.18a). Ponieważ współzamieszkują w sobie, nie można ich od siebie oddzielić. Współistnieją Oni na sposób współzamieszkiwania. W dalszym ciągu istnieje jednak pomiędzy Nimi rozróżnienie. Ojciec jest Ojcem, Syn jest Synem i Duch jest Duchem. Te trzy tytuły oznaczają, że są Oni rozróżnialni. Kiedy jednak przemawia Syn, jest to działanie Ojca. Kiedy przychodzi Duch, jest to prawdziwie przybycie Ojca i Syna. Są Oni zatem jedno, będąc rozróżnialni, lecz nie oddzieleni.

To, co tutaj przedstawiłem, jest najprostszym i najkrótszym sposobem ujęcia Boskiej Trójcy. Kim jest nasz Bóg? Duchem. Kim jest Duch? Bogiem. Kim są Ojciec, Syn i Duch? Boską Trójcą. Są trzema rozróżnialnymi, lecz nie oddzielnymi osobami. Wciąż stanowią jedno. Nie tylko współistnieją, ale także współzamieszkują w sobie jako jeden, a jednak trzej.

W ekonomicznym aspekcie Trójcy Ojciec zamierzył, Syn wykonał, a Duch stosuje wobec nas to, czego dokonał Syn zgodnie z planem Ojca. Ojciec wykonał pierwszy krok swego planu, swojej ekonomii, wybierając nas i przeznaczając, uczynił to jednak w Chrystusie Synu i wraz z Duchem (Ef 1,3-5). Następnie przyszedł Syn, aby ten plan wykonać, uczynił to jednak wraz z Ojcem (J 8,29; 16,32) i przez Ducha (Łk 1,35; Mt 1,18.20; 12,28). Kiedy Syn dokonał wszystkiego, co zamierzył Ojciec, przychodzi Duch i w trzecim kroku stosuje wszystko, czego On dokonał, czyni to jednak jako Duch oraz wraz z Ojcem (J 14,26; 15,26; 1 Kor 15,45b; 2 Kor 3,17). W ten sposób podczas realizacji boskiej ekonomii Boskiej Trójcy Jej odwieczne współistnienie i współzamieszkiwanie pozostają nienaruszone i nie są narażone na niebezpieczeństwo. W boskiej ekonomii ci Trzej działają i ujawniają się odpowiednio na trzech kolejnych etapach. A jednak nawet w swoich działaniach i przejawach w aspekcie ekonomicznym ci Trzej w esencji wciąż pozostają w stanie współistnienia i współzamieszkiwania.

B. Dotyczące człowieka

1. Człowiek jest stworzony przez Boga jako istota trójczęściowa

To bardzo znaczące, że Bóg jest trójjedyny, a człowiek trójczęściowy. Bóg jest w trzech osobach — Ojcu, Synu i Duchu — a ludzie są trójczęściowi, trójelementowi, złożeni z ducha, duszy i ciała. Bóg stworzył człowieka jako istotę trójczęściową (Rdz 2,7).

a. Z ciałem ukształtowanym z prochu ziemi jako jego zewnętrzną powłoką

Księga Rodzaju 2,7 mówi, że Pan ukształtował człowieka z prochu ziemi. Nasze ciało jest naszą zewnętrzną powłoką, ukształtowaną z prochu ziemi.