Kiedy Bóg stworzył człowieka, umieścił go w ogrodzie Eden przed dwoma drzewami: drzewem życia i drzewem poznania. Gdyby człowiek zjadł z drzewa życia, przyjąłby do swego wnętrza boskie życie Boga, które to drzewo ukazywało. Człowiek jednak uległ pokusie i zjadł z drzewa poznania, oznaczającego inne niż Bóg źródło – Szatana. Efektem tego była śmierć. Ta sama zasada dotyczy tego, jak postępujemy z Biblią. Możemy brać ją do rąk jako księgę życia, kontaktując się z nią za pomocą naszego ducha i modląc się do Pana, żebyśmy poprzez Jego Słowo otrzymali Jego samego jako życie – bądź też możemy uczynić z niej księgę poznania, podchodząc do niej jedynie umysłem i szukając wiedzy w literach, co zamiast życia sprowadzi na nas śmierć. Drugi List do Koryntian 3,6 ostrzega, że „litera [czyli pismo złożone z liter] zabija, Duch zaś daje życie”. Nie powinniśmy czynić z Biblii księgi litery, która nas zabije. Bierzmy Biblię do ręki, kontaktując się z Panem Duchem, żeby była dla nas Duchem i życiem.
Inne funkcje Biblii
Oprócz tego mamy jeszcze kilka wersetów, które mówią nam, że Biblia pełni wiele innych funkcji. Posiada mądrość, która pomaga nam w zbawieniu (2 Tm 3,15). Pełni zradzającą funkcję nasienia. Poprzez Słowo Biblii możemy zostać odrodzeni, narodzić się na nowo (1 P 1,23). Po nowych narodzinach Słowo Biblii jest dla nas mlekiem i pokarmem, którym się karmimy, dzięki czemu wzrastamy w Panu (1 P 2,2; Mt 4,4). Musimy więc jeść Słowo (Jr 15,16), czyli przyjmować je do swojego wnętrza, ćwicząc ducha podczas lektury Słowa.
Biblia też daje nam najlepszą naukę i doskonali człowieka Bożego (Rz 15,4; 2 Tm 3,16-17). Jeżeli należymy do Pana i pragniemy być doskonali, na pewno możemy zostać wydoskonaleni dzięki Jego boskiemu Słowu.
Stary Testament
Biblia składa się z dwóch Testamentów: Starego i Nowego. Stary Testament głównie przepowiada o Chrystusie, zapowiada Jego przyjście w prostych słowach, cieniach, typach i licznych obrazach.
Pan Jezus w dwudziestym czwartym rozdziale Ewangelii Łukasza dwukrotnie mówi nam, że Stary Testament napisany został o Nim (w. 27, 44). Stary Testament można podzielić na trzy główne części: Mojżesza (czyli prawo), proroków oraz psalmy. Pan powiedział, że w każdej części Starego Testamentu znajduje się coś na Jego temat. W Ewangelii Jana 5,39 mówił też, że pisma Starego Testamentu są świadectwem o Nim. Natomiast w Liście do Hebrajczyków 10,7 oznajmił: „W zwoju księgi [czyli Starym Testamencie] napisano o Mnie”. Tak więc Stary Testament to przede wszystkim proroctwo o Chrystusie, który jest wszystkim dla ludu Bożego.
Księga Rodzaju
Możemy teraz rozpocząć studium życia Księgi Rodzaju. Pierwotny tytuł tej księgi brzmiał „Na początku”. Septuaginta, grecki przekład Starego Testamentu, przyjęła tytuł Księgi Rodzaju od łacińskiego słowa oznaczającego narodziny, początek. Księga Rodzaju zradza wszystko, daje początek wszystkiemu. To księga, która zawiera w sobie wszystkie nasiona boskich prawd. Wszystkie boskie prawdy występujące w całej Biblii zasiane są w tej właśnie księdze.
Wybrane audycje radiowe
-
12 | Odnowienie i kontynuacja dzieła stworzenia (7) - ostateczne zwieńczenie | Rdz 1,28-31 -
28 | Drugi upadek człowieka (1) | Rdz 4,1-24 -
101 | Przeobrażany (8) | Rdz 49,17-21 -
108 | Przejaw dojrzałości (1) | Rdz 45–48 -
120 | Duchowe znaczenie Józefa i Beniamina (2) | Rdz 49,22-27