Księga Rodzaju – ogólny plan i główna myśl

I. Szkic

Każda księga biblijna posiada swój szkic. Szkic Księgi Rodzaju przedstawia się następująco:

Bóg stworzył, Szatan skaził, człowiek upadł,
a Jahwe obiecał zbawić.

Nigdy nie zapomnijcie tych czterech rzeczy!

Chociaż Księga Rodzaju składa się aż z pięćdziesięciu rozdziałów, jest niezwykle prosta: dzieli się na trzy części. Rozdziały 1—2 stanowią część pierwszą, rozdziały 3—11 tworzą część drugą, a rozdziały 12—50 – część trzecią. Każda część rozpoczyna się od imienia. W przeciwieństwie do imion w części drugiej, imiona w części pierwszej i trzeciej są wspaniałe. W części pierwszej mamy „Boga”, w części drugiej „węża”, a w części trzeciej – „Jahwe” (w wielu przekładach tłumaczone jako „Pan”). Bóg stworzył, wąż skaził, a Jahwe powołał.

Co Bóg stworzył? Niebiosa i ziemię. To jednak nie wszystko. Na koniec Bóg stworzył człowieka, ponieważ niebiosa są dla ziemi, ziemia jest dla człowieka, a człowiek – dla Boga. Po ukończeniu dzieła stworzenia wpełzł przebiegły wróg, wąż, by je skazić. I rzeczywiście, skaził Boże stworzenie: najpierw sam się zbuntował, a na koniec doprowadził do buntu innych. Rozdział jedenasty objawia szczyt buntu upadłej rasy ludzkiej. Sytuacja stała się wówczas beznadziejna. A jednak pojawiła się nadzieja, ponieważ przyszedł Jahwe i powołał Abrahama, by zacząć od nowa. Alleluja! Bóg stworzył, wąż skaził, lecz Jahwe powołał.

W której części ty się znajdujesz? Jeśli chodzi o mnie, mogę zaświadczyć, że pięćdziesiąt lat temu znajdowałem się w części drugiej, lecz dzisiaj jestem w trzeciej. Przed pięćdziesięciu laty byłem człowiekiem skażonym przez węża, teraz jednak jestem powołany przez Jahwe.

Pierwsze dwa rozdziały to z pozoru relacja na temat Bożego stworzenia. Następnie, w kolejnych czterdziestu ośmiu rozdziałach, znajdujemy życiorysy ośmiu wielkich ludzi: Adama, Abla, Henocha i Noego, którzy tworzą pierwszą czwórkę, oraz Abrahama, Izaaka, Jakuba i Józefa, którzy tworzą drugą czwórkę. Każda z tych grup należy do innej rasy. Pierwszych czterech mężów należy do rasy adamowej, natomiast pozostałych czterech – do rasy abrahamowej. W Księdze Rodzaju mamy dwóch ojców: Adama, ojca rasy stworzonej, i Abrahama, ojca rasy powołanej.

Czy należysz do rasy stworzonej, czy do rasy powołanej? Wszyscy powołani są synami Abrahama. Trzeci rozdział Listu do Galacjan mówi nam, że każdy, kto uwierzy w Jezusa Chrystusa, jest synem Abrahama (w. 7, 29). Alleluja! Kiedyś byliśmy stworzeni, lecz teraz jesteśmy powołani. Pierwszy List do Koryntian 1,24 mówi, że dla powołanych Chrystus jest mocą Bożą i mądrością Bożą. Nie jesteśmy już rasą stworzoną, lecz na zawsze rasą powołaną – powołaną do tego, by jeść Chrystusa i radować się Nim.