Wprowadzenie

Siedem listów w Księdze Objawienia rozpoczyna się od Pana, a kończy wezwaniem skierowanym do zwycięzców. Kim są zwycięzcy? Co to znaczy być zwycięzcą? Czy zwycięzca to ktoś szczególny, kto wyrasta ponad przeciętność? W Biblii zwycięzcy to normalni, zwykli ludzie. Zwycięzcami są ci, którzy nie są nienormalni w nienormalnych czasach. Obecnie większość ludzi nie dorasta do tej poprzeczki. Zwycięzcy to nie ci, którzy wyrastają ponad poziom, lecz ci, którzy znajdują się na właściwym poziomie. Bóg wzywa dziś zwycięzców, by powstali i zaczęli postępować według normalnego wzoru podanego na początku. Boża wola nigdy się nie zmienia; jest jak prosta linia. Ludzie dzisiaj upadają, zawodzą i wciąż staczają się w dół, lecz zwycięzcy to ci, których Bóg zdołał odzyskać i przywieść do swojej woli.

Widzimy tu jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze, kościół jest złotym świecznikiem i Pan przechadza się wśród świeczników. Po drugie, Pan trzyma w swojej prawicy siedem gwiazd, które są aniołami siedmiu kościołów.

Każdy z różnych rodzajów metali wymienionych w Biblii ma swoje znaczenie: żelazo jest symbolem siły politycznej, brąz symbolem sądu, srebro symbolem odkupienia, a złoto symbolem chwały Bożej. Chwała Boża to jedyna rzecz, której nikt nie zna ani nie rozumie. Chociaż trudno jest pojąć Bożą świętość, jednak ostatecznie można ją zrozumieć. Można też zrozumieć Bożą sprawiedliwość. Jednakże Bożej chwały nikt nigdy nie poznał, gdyż jest to cecha, która należy wyłącznie do Boga. Kościół jest ze złota. Ludzie, którzy są w kościele, to ludzie narodzeni z Boga, a nie z krwi ani z woli ciała czy z woli męża. Kościół nie ma nic wspólnego z człowiekiem. Niektórzy pytają, co oznacza dzieło wykonane z drewna, siana i słomy. Drewno, siano i słoma przedstawiają uczynki ciała. Dzieło ze „złota, srebra i drogocennych kamieni” oznacza coś, co pochodzi w całości z Boga.

Siedem listów w Księdze Objawienia zostało skierowanych do aniołów siedmiu kościołów. Listy te więc różnią się od pierwszych siedmiu Listów napisanych przez Pawła. Paweł pisał do kościołów, chociaż zwłaszcza w Liście do Filipian widzimy, że są w nim wymienieni wszyscy święci, biskupi i diakoni. Natomiast listy w Księdze Objawienia zostały napisane do aniołów siedmiu kościołów, a nie bezpośrednio do kościołów; były one jednak słowami skierowanymi przez Ducha Świętego do kościołów. Siedem gwiazd to siedmiu aniołów siedmiu kościołów. Słowo „anioł” w języku greckim to angelos. Słowo to oznacza tego, który jest posłańcem. Wielu chrześcijan po lekturze drugiego i trzeciego rozdziału Księgi Objawienia próbowało znaleźć podobieństwa między ostatnimi a pierwszymi siedmioma listami, błędnie wyjaśniając, kim są posłańcy. Kto to jest posłaniec? Posłaniec, o którym tutaj mowa, występuje w liczbie pojedynczej; listy były skierowane do pojedynczego posłańca. Ta liczba pojedyncza ma jednak charakter zbiorowy; dlatego właśnie przy końcu każdego listu pojawia się wezwanie do zwycięzców w liczbie mnogiej. Posłaniec jest posłańcem zbiorowym, który reprezentuje mniejszość w całym kościele. Od tej chwili Bóg postępuje inaczej. Pierwotnie przed Panem stał kościół. Teraz stoi przed Nim posłaniec. W porównaniu ze światłem gwiazdy światło lampy jest poślednie. Pan wybrał światło gwiazdy, którego nie da się zgasić i powiedział, że to Jego posłaniec. Gwiazda znajduje się w ręku Pana. Dzisiaj posłańcem w oczach Pana jest grono ludzi; tak więc im powierzony został dziś charakter kościoła. Gdy kościół przeżywa przed Panem problemy związane ze swoim zewnętrznym wyglądem, Pan widzi grono ludzi — posłańca — którzy mogą reprezentować kościół. Pierwotnie kościół reprezentowali starsi, którzy zajmowali pozycję i urząd; teraz zadanie reprezentowania kościoła powierzone zostało duchowemu posłańcowi. Posłaniec ten to niekoniecznie starsi czy diakoni. Dzisiaj Bóg powierza odpowiedzialność każdemu, kto może reprezentować kościół. Ci, którzy są w stanie reprezentować kościół, biorą na siebie odpowiedzialność powierzoną im przez Boga. Dzisiaj nie chodzi o to, żebyśmy posiadali jakąś pozycję czy urząd, tylko żebyśmy mieli prawdziwą duchową władzę przed Panem; takim ludziom Bóg przekazuje odpowiedzialność.