Apostołowie

Zaraz po wylaniu Ducha widzimy dwunastu apostołów dalej przeprowadzających to dzieło. Do rozdziału 12 Dziejów Apostolskich spostrzega się ich jako głównych pracowników, lecz począwszy od trzynastego rozdziału zaczyna objawiać się Duch Święty jako Przedstawiciel Chrystusa i Pan Kościoła. W rozdziale tym dowiadujemy się, że w Antiochii, w czasie gdy pewni prorocy i nauczyciele służyli Panu i pościli, Duch Święty powiedział, „Wyznaczcie mi już Barnabę i Saula do dzieła, do którego ich powołałem” (Dz 13,2). Nadszedł więc czas, kiedy Duch zaczął posyłać ludzi. W tym też momencie zostało przez Niego wydelegowanych dwóch nowych pracowników.

Jak zostali nazwani ci dwaj wysłani przez Ducha Świętego? Kiedy Barnaba i Paweł pracowali w Ikonium, „podzielili się mieszkańcy miasta: jedni byli z Żydami, a drudzy z apostołami” (Dz 14,4). Ci dwaj bracia wysłani w poprzednim rozdziale są tutaj nazwani apostołami. Określenie „apostołowie” jest w odniesieniu do nich użyte w tym rozdziale jeszcze raz, co ostatecznie dowodzi, że ci dwaj posłani przez Ducha Świętego także byli apostołami. Nie byli oni jednymi z dwunastu, byli jednakże apostołami.

Kim więc są apostołowie? Apostołowie są Bożymi pracownikami, wysłanymi przez Ducha Świętego, aby wykonać dzieło, do którego zostali przez Niego powołani . W ich rękach znajduje się odpowiedzialność za to dzieło. W szerszym znaczeniu, można powiedzieć, że za Boże dzieło odpowiedzialni są wszyscy wierzący, apostołowie jednak są grupą ludzi specjalnie oddzieloną dla tego dzieła. Mówiąc ściślej na nich spoczywa odpowiedzialność za to dzieło.

Widzimy teraz nauczanie Pisma na temat apostołów. Bóg wyznaczył na Apostoła Swego Syna. Chrystus ustanowił Swoich uczniów dwunastoma apostołami. Duch Święty zaś wyznaczył grupę ludzi (poza tymi dwunastoma), aby byli apostołami budującymi Ciało. Pierwszy Apostoł jest unikalny, jedyny w swoim rodzaju. Dwunastu apostołów stanowi również wyjątkową grupę. Jest tylko dwunastu apostołów takich jak oni. Istnieje też jeszcze jedna kategoria apostołów, są to ci, których wybiera Duch Święty. Jak długo będzie trwało budowanie Kościoła i jak długo będzie obecny na ziemi Duch Święty, tak długo będzie trwało wybieranie i posyłanie apostołów.

W Słowie Bożym odnajdujemy wielu innych apostołów poza Barnabą i Pawłem,ustanowionych według nowego porządku wybierania i wysyłania przez Ducha Bożego. W 1 Liście do Koryntian 4,9 czytamy: „Bóg nas, apostołów, wyznaczył jako ostatnich”. Do kogo odnoszą się słowa „nas apostołów”? Zaimek„nas” sugeruje, że był jeszcze co najmniej jeden apostoł poza autorem tych słów. Jeśli przestudiujemy kontekst, zauważymy, że kiedy Paweł to pisał był z nim Apollos (werset 6), zdaje się, że również Sostenes był współautorem tego listu. Staje się więc jasne, że „nas” w tym miejscu obejmuje Apollosa lub Sostenesa, albo też ich obu. A zatem jeden z nich lub obaj musieli także być apostołami.

List do Rzymian 16,7: „Pozdrówcie Andronika i Junię, rodaków moich i współwięźniów moich, którzy są zaszczytnie znani między apostołami” (BB). Zdanie: „którzy są zaszczytnie znani między apostołami” nie oznacza, że byli oni uważani przez apostołów za wyróżniających się, lecz że wyróżniali się oni pomiędzy apostołami. Mamy więc tu nie tylko kolejnych dwóch apostołów, lecz nawet dwóch wyróżniających się apostołów.