Poniższy tekst pochodzi z książki pt. Władza i uległość.
Ważność władzy
Wersety biblijne: Rz 13,1-7; Hbr 1,3; Iz 14,12-14; Mt 6,13; 26,62-64.
Na władzy opiera się Boży tron
Dzieła Boże pochodzą z Bożego tronu; tron Boga zaś opiera się na władzy. Wszystko zostało stworzone dzięki Bożej władzy i ona też jest podporą wszystkich praw na ziemi. Dlatego też Biblia stwierdza, że Bóg podtrzymuje wszystko swoim Słowem, które jest Jego władzą (Hbr 1,3b). Werset ten nie mówi, że Bóg podtrzymuje wszystko swoją mocą. Władza Boga przedstawia Jego samego; Boża moc przedstawia jedynie Boże dzieła. Łatwo otrzymać odpuszczenie grzechu przeciwko mocy Bożej, ale nie tak łatwo już otrzymać odpuszczenie grzechu przeciwko władzy Boga, albowiem grzeszenie przeciwko Bożej władzy jest grzeszeniem przeciwko samemu Bogu. W całym wszechświecie tylko Bóg jest władzą. Wszystkie inne władze są ustanowione przez Niego. We wszechświecie nie ma niczego większego od władzy; nic nie może jej przewyższyć. Dlatego też, jeśli chcemy służyć Bogu, musimy poznać Jego władzę.
Początek istnienia Szatana
Szatan został Szatanem, ponieważ wykroczył przeciwko Bożej władzy. Chciał współzawodniczyć z Bogiem i przeciwstawić się Mu. Przyczyną upadku Szatana był bunt.
O występku i upadku Szatana mówi zarówno Księga Izajasza 14,12-15, jak i Księga Ezechiela 28,13-17. Z czternastego rozdziału Księgi Izajasza dowiadujemy się, że Szatan pogwałcił władzę Boga, a z dwudziestego ósmego rozdziału Księgi Ezechiela, że pogwałcił Jego świętość. Pogwałcenie Bożej władzy to bunt; jest to coś poważniejszego niż pogwałcenie Bożej świętości. Grzech odnosi się do zachowania; łatwo jest otrzymać przebaczenie grzechu. Natomiast bunt dotyczy zasady; niełatwo jest dostąpić przebaczenia buntu. Szatan, usiłując postawić swój tron ponad tronem Boga, pogwałcił Jego władzę. Zasada, która kierowała Szatanem, była zasadą samowywyższenia. Przyczyną upadku Szatana nie było zaistnienie grzechu. To właśnie bunt Szatana przeciwko Bożej władzy, za który został on potępiony przez Boga, doprowadził później do pojawienia się grzechu.
Dlatego też, jeśli chcemy służyć Bogu, nigdy nie wolno nam dopuścić się pogwałcenia tego, co dotyczy władzy. Postępowanie takie jest realizowaniem zasady Szatana. Nigdy nie możemy głosić Słowa Bożego według zasady Szatana. W naszej pracy dla Boga może być tak, że w kwestii zasady stoimy po stronie Szatana, chociaż w kwestii doktryny stoimy po stronie Chrystusa. Przez cały czas możemy przy tym myśleć, że nadal czynimy dzieło Pańskie. To bardzo złe. Szatan nie boi się głoszenia słów Chrystusa. Boi się tylko tego, że podporządkujemy się władzy Chrystusa. Nasza służba dla Boga nigdy nie może opierać się na zasadzie Szatana. Gdy tylko pojawia się zasada Chrystusa, zasada Szatana musi ustąpić. Także teraz Szatan nadal jest bezprawnym władcą w powietrzu; zostanie stamtąd wyrzucony dopiero przy końcu Księgi Objawienia. Dopiero wówczas, gdy całkowicie oczyścimy się z zasady Szatana, możemy mieć nadzieję, że będziemy służyli Bogu.
Wybrane audycje radiowe
-
9 | Odnowienie i kontynuacja dzieła stworzenia (4) - zamysł | Rdz 1,26-27 -
63 | Chwalebne wstawiennictwo | Rdz 19,1-36 -
107 | Osiąganie dojrzałości (2) | Rdz 41–43 -
114 | Duchowe znaczenie błogosławieństwa dotyczącego Judy, Zabulona i Issachara (1) | Rdz 49,8-15 -
124 | Aspekt królowania dojrzałego Izraela (1) | Rdz 37–38