Wstęp

Czym jest odwieczna Boża wola

Rozumiejąc w ten sposób wieczność, możemy zastanowić się nad odwieczną Bożą wolą. Według Listu do Efezjan 3,11 Bóg ma odwieczny zamiar, czyli odwieczną wolę. W języku greckim słowo „zamiar” ma ten sam rdzeń, co słowo „zamierzył” w Liście do Rzymian 1,13. Bóg ma odwieczną wolę. Znaczy to, że podjął decyzję w pierwszej wieczności. Według Listu do Efezjan 1,9 Boża decyzja była zgodna z Jego upodobaniem; podjął ją On sam, a jej celem było objawienie nam tajemnicy Jego woli. W języku greckim słowo „upodobanie” znaczy „radość” lub „rozkosz”. Skoro Bóg odczuwa radość, ma też wolę. Ponieważ posiada wolę, ustanowił plan. Na tym planie oparł swoją tajemnicę, dzięki której ma się on wypełnić.

Boża wola kryje się w Jego sercu, ale Jego plan jest jawny dla innych. Boży plan znajduje się w centrum Jego uwagi i jest on Jego celem. Odwieczny plan Boga sięga od wieczności po wieczność; rozpoczyna się od Jego celu i woli w pierwszej wieczności, a kończy na jego wypełnieniu w drugiej wieczności.

Doskonała wola Boża i wola przyzwalająca

Bóg posiada dwa rodzaje woli. Pierwsza to Jego doskonała wola, a druga — wola przyzwalająca. Doskonała wola Boża jest ustalona; istnieje od wieczności po wieczność i bez żadnych przeszkód realizowana jest w niebie. Boża wola przyzwalająca wynika z Jego wszechwiedzy i opiera się na Jego doskonałej woli; przemierza ona świat i ostatecznie kończy się w wieczności.

Przed założeniem świata i od założenia świata

Boży plan przed założeniem świata

Bóg powziął swój plan przed założeniem świata. Jakiż to plan zamierzył Bóg jeszcze przed założeniem świata? Pierwszą rzeczą, jaką postanowił On przed założeniem świata, było umiłowanie Syna. Ewangelia Jana 17,24 mówi nam, że Ojciec umiłował Syna „przed założeniem świata”. Druga rzecz, jaką Bóg zamierzył przed założeniem świata, było uczynienie Syna Chrystusem. Pierwszy List Piotra 1,20 oznajmia, że „przed założeniem świata” Bóg postanowił, iż Syn będzie Chrystusem. Również List do Efezjan 1,4-5 mówi nam, że Bóg „wybrał nas” w Chrystusie i z góry przeznaczył „do synostwa” jeszcze przed założeniem świata. (Wybrał On ludzi, ale przeznaczył ich do synostwa). Bóg nie tylko zaplanował, że Syn będzie Chrystusem. On również wybrał nas w Chrystusie i przeznaczył do synostwa. Drugi List do Tymoteusza 1,9 mówi, że Bóg obdarzył nas łaską jeszcze „przed dawnymi wiekami”. List do Tytusa 1,2 mówi, że Bóg obiecał nam „przed wiekami” życie wieczne. Obiecał On, że będziemy mieli udział w Jego życiu. Te dwa wersety mówią nam o tym, że abyśmy otrzymali Jego synostwo, Bóg przeznaczył nas do łaski i życia. Wszystko to zostało zamierzone przez Boga przed założeniem świata.