Wstęp

Poniższy tekst pochodzi z książki pt. Odwieczny Boży plan.

Wstęp

Wersety biblijne: Ef 3,11; 1,9.11.

Czym jest wieczność

Bóg posiada w wieczności odwieczny plan. Plan ten powziął zgodnie ze swą wolą. Aby poznać odwieczny Boży plan, musimy najpierw dowiedzieć się, czym jest wieczność. Biblia pokazuje nam, że wieczność składa się z dwóch części. Można je nazwać odpowiednio pierwszą wiecznością i drugą wiecznością.

Pierwsza wieczność

„Początek” w Ewangelii Jana 1,1 to początek Słowa. Nie wiemy, kiedy nastąpił początek Słowa w czasie. Miał on miejsce w wieczności bez początku. To pierwsza wieczność. (Początek Słowa różni się od początku, o którym mówi Księga Rodzaju 1,1. Początek w Księdze Rodzaju 1,1 to początek wszechświata, który miał miejsce w czasie, można też ustalić, kiedy on nastąpił). Inne wersety, mówiące o pierwszej wieczności, to Ewangelia Jana 17,24, List do Efezjan 1,4 i Pierwszy List Piotra 1,20, w których pada stwierdzenie „przed założeniem świata”; List do Efezjan 3,11, który mówi o „odwiecznym zamiarze” lub „zamiarze wieków”; Drugi List do Tymoteusza 1,9 i List do Tytusa 1,2, gdzie pojawia się wyrażenie „przed dawnymi wiekami” oraz List do Rzymian 16,25, w którym jest napisane: „dla dawnych wieków”. Wszystkie te wersety mówią o pierwszej wieczności, czyli wieczności bez początku.

Druga wieczność

Księga Izajasza 66,22 mówi: „Bo jak nowe niebiosa i nowa ziemia… trwać będą”. Księga Objawienia 21,1 również mówi o nowym niebie i nowej ziemi, a w wersecie 22,5 znajdujemy wyrażenie „na wieki wieków”. Wersety te mówią nam o drugiej wieczności, która jest wiecznością bez końca i która również wykracza poza czas.

Pierwsza wieczność i druga wieczność łączą się ze sobą w niebie; są one połączone i sięgają od wieczności przeszłej do wieczności przyszłej, nie angażując czynnika czasu. Nie można powiedzieć, kiedy wieczność się zaczyna ani kiedy kończy. W pewnym momencie jednak Bóg stworzył wszechświat. Czas rozpoczął się od założenia świata i od tej chwili wszystkie wydarzenia można rejestrować w jednostce czasu. Z punktu widzenia świata wieczność można podzielić na dwie części, natomiast czas, który zaczął się od stworzenia świata, łączy obie te części. Wieczność, która istniała przed założeniem świata, była pierwszą wiecznością, nie posiadającą początku. Natomiast wieczność, która będzie istniała po zakończeniu czasu, to druga wieczność, wieczność bez końca.