Na spotkaniach bardzo istotne jest to, abyśmy ofiarowali Bogu Chrystusa. W chwili naszego nawrócenia Bóg dał nam w darze swego Syna. Zaraz po zbawieniu przychodzimy i oddajemy Bogu cześć na spotkaniach, żeby złożyć Ojcu Boży dar, Chrystusa. Oto dar, który składamy Bogu. Gdy zostaliśmy zbawieni, staliśmy się synami Bożymi. Teraz musimy służyć Bogu, przychodzić na spotkania i ofiarowywać Bogu Chrystusa jako wyjątkowy dar, który dał nam Bóg Ojciec. Posługa, jaką pełnimy wobec Boga, polega na usługiwaniu Mu Chrystusem.
W świetle typu przedstawionego w Starym Testamencie kapłani usługiwali Bogu ofiarami. Składali Mu ofiary całopalne, ofiary pokarmu i ofiary czyniące pokój. Usługiwali nimi Bogu, aby uzyskał On zaspokojenie. To najwznioślejsza służba. Szkoda, że brakuje nam, chrześcijanom, takiego zrozumienia. Nigdy byśmy nie pomyśleli, że przyjście na spotkanie i ofiarowanie Bogu Chrystusa jest naszą najwznioślejszą służbą.
W starożytności wszyscy Izraelici gromadzili się razem trzy razy w roku, by oddać Bogu cześć (Pwt 16:16). Pierwszą rzeczą, jaką robili, było przyniesienie całej obfitej nadwyżki płodów dobrej ziemi i ofiarowanie jej Bogu dla Jego zaspokojenia. Była to najwznioślejsza służba, jaką pełnili wobec Boga. Typ ten musi się wypełnić dzisiaj wśród nas w Nowym Testamencie. Nasze zbawienie było naszą Paschą. Teraz, gdy już otrzymaliśmy Boże zbawienie, w którym Chrystus jest naszą Paschą, musimy ofiarować Go Bogu. Ofiarowanie Bogu Chrystusa jest naszą służbą. Im więcej będziemy to podkreślali, tym lepiej. Mało kto by pomyślał, że spotykamy się po to, by służyć Bogu i że nasza służba jest naszą posługą. Spotykać się to służyć, usługiwać.
I. Kościół zgromadzeniem, zbieraniem się, wywołanych
Zrozumienie ważności spotkań i tego, jak się spotykać, opiera się na ujrzeniu, że w najbardziej podstawowym sensie kościół jest zgromadzeniem, zbieraniem się, wywołanych. Termin „kościół” w języku greckim (ekklesia) oznacza zwołane zgromadzenie. W starożytności, gdy miasto zwoływało w określonym celu swoich obywateli, nazywano to zawsze ekklesią; było to zgromadzenie, zebranie się, wywołanych. Biblia w odniesieniu do kościoła używa słowa ekklesia, ponieważ słowo to odpowiada temu, co znaczy kościół. Kościół to zbieranie się Bożych wywołanych. Wywołano nas ze świata, więc się razem zbieramy. Ilekroć się razem zbieramy, zebranie to jest kościołem.
Należy wskazać, że Pan Jezus mówił w Ewangeliach o kościele dwukrotnie: raz w Ewangelii Mateusza 16:18 w nawiązaniu do kościoła powszechnego i drugi raz w wersecie 18:17 tej samej księgi w nawiązaniu do kościoła miejscowego. Wzmianka Pana Jezusa o kościele w Ewangelii Mateusza 18:17 odnosiła się do wymiaru miejscowego i wskazywała na spotykanie się. W wersecie 20 Pan rzekł: „Bo gdzie są dwaj lub trzej zebrani w moje imię, tam Ja jestem pośród nich”. Gdy Pan Jezus mówił o kościele w wymiarze miejscowym, wskazywał na potrzebę zbierania się, spotykania. Jeśli mamy mieć Pańską obecność, z pewnością musimy się razem spotykać.
Wybrane audycje radiowe
-
22 | Bóg wbudowuje się w człowieka jako życie | Rdz 2,18-25 -
55 | Nasienie i ziemia (1) | Rdz 15,1-18 -
75 | Dziedziczenie łaski | Rdz 26,1-11 -
123 | Przejaw dojrzałości (7) | Rdz 49,22-27 -
131 | Aspekt królowania dojrzałego Izraela (5) | Rdz 43,1-34