Witness Lee — Biografia

Tajwan (1949-1962)

Na krótko przed przejęciem władzy przez komunistów w 1949 roku, Witness Lee został wysłany przez Watchmana Nee i innych współpracowników w Chinach na Tajwan, by nie dopuścić do zaprzepaszczenia tego, co Pan im dał. Watchman Nee polecił Witnessowi Lee kontynuowanie, poza granicami kraju, pracy wydawnictwa, które zmieniło swą nazwę na Taiwan Gospel Bookroom. Od tamtej pory Taiwan Gospel Bookroom stał się powszechnie uznawanym wydawcą dzieł Watchmana Nee poza obrębem Chin. Po przyjeździe na Tajwan w maju 1949 roku Witness Lee rozpoczął dzieło budowania kościołów. Wkrótce objawiła się obfita łaska Pańska. Z niespełna trzystu pięćdziesięciu wierzących, którzy przybyli z Chin kontynentalnych, kościoły na Tajwanie wzrosły liczebnie w ciągu pięciu lat do dwudziestu tysięcy. Dzięki wytrwałej pracy Witnessa Lee to samo błogosławieństwo widać było również w większości sąsiednich państw na Dalekim Wschodzie.

Stany Zjednoczone (1962-1997)

W roku 1962 Witness Lee odczuł prowadzenie ze strony Pana, by przybyć do Stanów Zjednoczonych. Osiadł najpierw w Los Angeles, po czym ostatecznie w Anaheim, w Kalifornii. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wiele podróżował po całym kraju na zaproszenie licznych grup chrześcijańskich. W ciągu swojej trzydziestopięcioletniej służby w Ameryce usługiwał niestrudzenie na odbywających się co tydzień, pod koniec tygodnia, spotkaniach i konferencjach. Pozostawił po sobie kilka tysięcy wygłoszonych i zapisanych poselstw. Ostatnia konferencja, na której przemawiał, odbyła się w lutym 1997 roku. Witness Lee miał wówczas 91 lat.

Witness Lee niezłomnie trwał w przekonaniu, iż celem Boga nie jest wąsko pojmowane sekciarstwo, lecz Ciało Chrystusa. Dzięki tej niezłomności wielu innych przyjęło od niego tę samą wizję. Jednocześnie wierzący ci zaczęli się spotykać w każdym większym mieście Stanów Zjednoczonych, dokonując wyboru, by nie przyjmować żadnej konkretnej nazwy denominacyjnej, lecz spotykać się po prostu jako kościół w danej miejscowości. Wkrótce takie kościoły powstały na całej zachodniej półkuli, osiągając liczbę bliską efektom jego usilnej pracy na Dalekim Wschodzie. W ostatnich latach także pewna liczba nowych kościołów została wzbudzona w Rosji i państwach wchodzących w skład byłego Związku Radzieckiego, a także w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej.