Wprowadzenie

Wykazywanie błędu, wynikające z otrzymanego objawienia

To nie bez znaczenia, że w wersecie szesnastym po nauczaniu mamy wykazywanie błędu czy też upominanie. Kolejność ta wynika z tego, że każdemu, kto widzi coś z Boga, zostaje wykazany błąd za sprawą tego, co widzi. Ci, których nauczamy, coś zobaczą, a to z kolei wykaże ich błąd, upomni ich.

Ilekroć widzimy coś z Boga, uświadamiamy sobie swoje błędy, przewinienia, braki i grzechy. Wskutek tego wykazany nam zostaje nasz błąd i doświadczamy zganienia. To wykazanie błędu wynika z otrzymanego objawienia. Często jednak, gdy czytamy Pismo Święte, nie uzyskujemy żadnego objawienia, przez co nasz błąd nie zostaje nam wykazany. Jeśli jednak, czytając Biblię, otrzymamy objawienie, objawienie to wykaże nasz błąd i nas zgani.

Poprawianie

Po wykazaniu błędu następuje poprawienie. Nauczanie czy też objawienie wykazuje nasz błąd, a to z kolei prowadzi do poprawienia. Poprawianie sprowadza się do naprawienia tego, co niewłaściwe, skierowania kogoś na właściwą drogę i przywrócenia go do właściwego stanu.

Pouczanie w sprawiedliwości

Doświadczywszy poprawienia, otrzymujemy właściwe pouczenie — pouczenie w sprawiedliwości. Gdy Paweł mówił o nauczaniu, wykazywaniu błędu i poprawianiu, nie użył żadnych dodatkowych określeń, tymczasem pouczanie o takie określenie wzbogacił, mówiąc o pouczaniu w sprawiedliwości. Sprawiedliwość to kwestia tego, czy jesteśmy w porządku. Dlatego pouczanie służy tu temu, byśmy byli w porządku.

Powodem tego, że zasługujemy na to, by wykazano nam błąd i nas zganiono, jest to, że pod wieloma względami i w wielu aspektach jesteśmy nie w porządku. Możemy być nie w porządku wobec Boga, Chrystusa i Ducha. Możemy także być nie w porządku wobec kościoła, braci i sióstr, męża albo żony, rodziców, dzieci, sąsiadów, a nawet samych siebie. Możemy być nie w porządku w kwestii wydawania pieniędzy, spędzania czasu, stylu ubierania się albo tego, jak się czeszemy. Ponieważ możemy być nie w porządku pod tyloma różnymi względami, zostajemy zganieni przez objawienie, które otrzymujemy, gdy czytamy Pismo Święte.

Z doświadczenia wiemy, że często zostajemy zganieni natychmiast po otrzymaniu objawienia. Sam mogę o tym zaświadczyć, że raz po raz ganiło mnie objawienie, które otrzymywałem w wyniku lektury Biblii lub czyjegoś nauczania. Czy i wy nie doświadczyliście czegoś takiego? Ponieważ jesteśmy grzeszni i niesprawiedliwi, potrzebujemy zganienia, którego doświadczamy w wyniku nauczania.

Możemy nauczyć się na pamięć jakichś wersetów biblijnych i je wyrecytować, ale nie doświadczyć żadnego zganienia. Gdy jednak otrzymujemy objawienie ze Słowa, objawienie to obnaża naszą grzeszność i nas gani. Nie zostajemy  zganieni przez człowieka ani bezpośrednio przez Boga, lecz przez nauczanie płynące ze Słowa. Gdy zostajemy w ten sposób zganieni, zostajemy samoczynnie poprawieni, a gdy zostajemy poprawieni, doświadczamy pouczenia w sprawiedliwości. W rezultacie zostajemy skorygowani.

W wyniku takiego skorygowania w danej kwestii, stajemy się w porządku w tej sprawie. Bywa jednak, że nie dzieje się to raz na zawsze. Przypuśćmy na przykład, że jakiś brat jest nie w porządku wobec swojej żony. Otrzymuje ze Słowa objawienie, w wyniku czego doświadcza zganienia i skorygowania. Nawraca się i przeprasza swoją żonę, dzięki czemu wszystko jest między nimi w porządku. Jednak kilka dni później znowu może być wobec niej nie w porządku. Wówczas ponownie będzie musiał doświadczyć zganienia, poprawienia i skorygowania.