POŻYTECZNE DO NAUCZANIA, WYKAZYWANIA BŁĘDU, POPRAWIANIA
I POUCZANIA W SPRAWIEDLIWOŚCI
Drugi List do Tymoteusza 3:16 mówi nie tylko o tym, że Pismo Święte jest tchnięte przez Boga, lecz także o tym, że jest ono „pożyteczne do nauczania, do wykazywania błędu, do poprawiania, do pouczania w sprawiedliwości”. Ze strony Boga Biblia stanowi Jego oddech. Z naszej strony służy temu, byśmy odnieśli z niej pożytek w czterech obszarach: nauczania, wykazywania błędu czy też upominania, poprawiania i pouczania. Kolejność tych elementów nie jest przypadkowa. Dlaczego na pierwszym miejscu stoi nauczanie, a nie pouczanie? Dlaczego poprawianie poprzedza pouczanie, a wykazywanie błędu — poprawianie? I dlaczego jako pierwsze pojawia się nauczanie? Kolejność jest następująca: najpierw nauczanie, potem wykazywanie błędu, poprawianie, a na końcu pouczanie.
Nauczanie — zwijanie zasłony
Czym jest nauczanie? Jak należy rozumieć to słowo? Musimy poznać, co ono oznacza, zgodnie z tym, jak posługuje się nim Paweł.
Jeśli będziemy mieli właściwe i należyte duchowe doświadczenie, uświadomimy sobie, że nauczanie w wersecie szesnastym jest tożsame z objawieniem. Nauczanie to nic innego jak boskie objawienie. Z tego względu, gdy nauczamy młodych ludzi uczestniczących w Letniej Szkole Prawdy, musimy przedstawiać im objawienie.
Objawienie to usunięcie zasłony. Nauczając młodych ludzi, powinniśmy zdejmować z nich zasłonę, aby ujrzeli coś z Trójjedynego Boga. Coś może skrywać się przed ich oczami, jednak nasze nauczanie powinno stopniowo usuwać z nich zasłonę. Oto czym jest nauczanie.
Usługując podczas Letniej Szkoły Prawdy, nie powinniśmy pozwalać, by na oczach młodych ludzi pozostawała zasłona. Wręcz przeciwnie, podczas gdy oni nas będą słuchali, zasłona powinna być po trochu zwijana. Nauczać to zwijać zasłonę. Jedźmy na Letnią Szkołę Prawdy po to, by zwijać zasłonę.
Teraz widzimy, że to, iż Biblia jest pożyteczna do nauczania, znaczy, iż jest pożyteczna do zdejmowania, zwijania, zasłony. Zasłony nie zdejmuje się nagle; nie zwija się jej za jednym zamachem. Wręcz przeciwnie, robi się to po trochu. Raz po raz, sesja za sesją, musimy stopniowo zwijać zasłonę. Jeśli będziemy to czynili, nasz sposób nauczania będzie takim właśnie zdejmowaniem zasłony. Takie nauczanie zawsze stanowi źródło objawienia. Ci, których będziemy w ten sposób nauczali, będą w stanie zobaczyć coś z Trójjedynego Boga.
Takie zrozumienie nauczania odnosi się nie tylko do tych, którzy nauczają podczas Letniej Szkoły Prawdy, lecz także do wszystkich, którzy przemawiają dla Pana. Gdy mówimy coś na spotkaniu kościoła, nasze przemawianie powinno być zwijaniem zasłony. A to oznacza, że nasze przemawianie powinno być źródłem objawienia.
Wybrane audycje radiowe
-
20 | Przebieg linii życia w Piśmie | Rdz 2,9 -
27 | Boża odpowiedź na pierwszy upadek człowieka (2) | Rdz 3,16-24 -
44 | Życie w zmartwychwstaniu (3) | Rdz 9,1-7 -
60 | Objawienie tytułu Boga i zmiana imion ludzi w celu wypełnienia Bożego zamysłu | Rdz 17,9–18,10 -
71 | Śmierć i pogrzeb Sary | Rdz 23,1-20