Boże pragnienie
Wszyscy pilni studenci Biblii zgodzą się z tym, że Psalm 8 jest kontynuacją 1 rozdziału Księgi Rodzaju. Zauważmy, że psalmista nie rozpoczyna Psalmu od ogłoszenia: „O Jahwe, nasz Panie, jak wspaniałe jest Twe imię w całych niebiosach…” Nie, nie podkreśla wcale nieba. Wręcz przeciwnie, powiada: „Jak wspaniałe jest imię Twoje na całej ziemi”. Wierzę, że pisząc ten Psalm, psalmista rozmyślał nocą. Będąc jak my człowiekiem, zastanawiał się nad Bożym niebem, księżycem i gwiazdami. Gdy popatrzył w niebo, nie wykrzyknął jednakże: „O, czymże jest anioł, że o nim pamiętasz”. Nie, zapytał raczej: „Czymże jest człowiek…” Nie pojmuję tego zdumiewającego rozumowania. Zastanawiał się nad niebem, a jednak błyskawicznie zwrócił się w stronę człowieka i Bożej troski o niego na tej ziemi. Wskazuję na te wersety jedynie po to, by zilustrować, że w umyśle psalmisty prawdopodobnie było miejsce dla aniołów, ale w boskiej koncepcji pozycja człowieka była o wiele ważniejsza. Dla Boga ziemia jest o wiele ważniejsza niż niebo. Przy końcu tego Psalmu Bóg jest znów uwielbiany za wspaniałość Swego imienia na całej ziemi.
Wyraz i reprezentacja Boga
Niebo i ziemia są rzeczywistością i sferą Bożego stworzenia z tak wieloma rzeczami stworzonymi, ile ich tylko obejmuje cała przyroda. Ale ziemia, z człowiekiem jako jej centrum, jest pierwszej wagi przedmiotem zainteresowania Boga. Dlaczego Bóg potrzebuje człowieka jako centrum Swego stworzenia? Ponieważ człowiek jest wyrazem i władzą Boga. Jeśli jesteśmy zaznajomieni z całym Pismem, ujrzymy jasno, że Bożym najgłębszym pragnieniem jest być wyrażanym, i co więcej, reprezentowanym przez człowieka na tej ziemi. Faktem jest, że we wszechświecie istnieje Bóg, ale kto Go widział? Najgłębszym pragnieniem Boga jest być wyrażonym, nie przez Samego Siebie jednak, lecz przez człowieka. Nowy Testament odsłania wielką tajemnicę: Bóg objawił się w ciele, w człowieku. Wiemy, że Bóg jest realny, a jednak człowiek nigdy Go nie widział. Jednakże obecnie Bóg wyrażany jest przez ludzkość. Bóg stale pragnie wyrazić się przez człowieka, używając go jako Swego naczynia i przedstawiciela na tej ziemi.
Bóg nie zarządził nigdy, by cokolwiek innego było Jego przedstawicielem, dzierżącym Jego władzę. Z wielu milionów stworzeń na Swego przedstawiciela na tej ziemi wyznaczył jedynie człowieka. Dlatego właśnie człowiek został stworzony na obraz Boga i powierzona mu została Boża władza.
Jeśli nosisz obraz Boga, to znaczy to, że wyrażasz Boga. Jesteś fotografią, reprodukcją Boga. Człowiek istnieje w jednym celu, to znaczy, by wyrazić Boga. Ale taki wyraz jest możliwy jedynie wtedy, gdy faktycznie przypominamy Boga. Gdy nabieramy podobieństwa do Boga, wyrażamy Go i posiadamy Jego władzę. Taki właśnie jest zamysł Boga wobec nas. Później zdefiniujemy Boży cel bycia wyrażanym i reprezentowanym przez człowieka. Teraz jednak naszym celem jest wykazać jasno, że Bożym zamysłem w stworzeniu jest posiadanie człowieka jako Swego wyrazu.
Wybrane audycje radiowe
-
28 | Drugi upadek człowieka (1) | Rdz 4,1-24 -
45 | Czwarty upadek człowieka | Rdz 11,1-9 -
84 | Karcony (5) | Rdz 28,10-22 -
108 | Przejaw dojrzałości (1) | Rdz 45–48 -
128 | Tajemnica uwolnienia i wywyższenia Józefa | Rdz 41,1-55