Boży zamysł

Widzimy tu obraz z Księgi Rodzaju 1: Bóg stworzył niebo i ziemię. Następnie ziemia w pewnym sensie uległa uszkodzeniu, stąd też została pogrzebana w głębokich wodach. Były tam pustkowie i próżnia, ciemność, głębokie wody i brak życia. Następnie Bóg przeprowadził trzy rodzaje oddzielenia. Pierwszego dnia oddzielił światłość od ciemności. Następnie oddzielił wody nad sklepieniem od wód pod sklepieniem. A w końcu oddzielił ląd od wód. Z tego oddzielonego czy wskrzeszonego lądu Bóg wzbudził obfitość i różnorodność życia. Było tam obecne życie w swej najniższej formie, bez świadomości — życie wegetatywne; następnie wyższa forma życia — życie zwierzęce. W końcu, jako szczyt Bożego stworzenia, pojawił się człowiek. W Rodzaju 1 Bóg rzekł: „Uczyńmy człowieka na obraz Nasz, na Nasze podobieństwo i niech sprawują panowanie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi. I stworzył Bóg człowieka na obraz Swój. Na obraz Boga go stworzył. Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, i zapełnijcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną; sprawujcie panowanie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad wszelkimi zwie­rzętami, które się poruszają po ziemi!” (Rdz 1,26-28; hebr.).

Cztery kluczowe słowa

Zwróćmy uwagę na cztery kluczowe słowa z 1 rozdziału Księgi Rodzaju: człowiek, obraz, panowanie i ziemia. Bardzo istotne są tu słowa „obraz” i „panowanie”. Zarówno jedno, jak i drugie odnosi się do człowieka, centrum Bożego stworzenia. Bożym zamiarem jest, by człowiek sprawował panowanie nad całą ziemią, a nie jedynie nad jej żywymi stworzeniami. Bóg nakazał człowiekowi, by zapełnił czy też napełnił całą ziemię, jak również, by ją sobie poddał. „Poddać” to bardzo mocne, pełne znaczenia słowo. Wskazuje ono na to, że na tej ziemi istnieje coś z buntu, coś, co musi poddać się człowiekowi. Człowiek ma posiadać panowanie nad wszystkim, co porusza się czy pełza po tej ziemi. Został uczyniony na obraz Boga i została mu powierzona Boża władza, by władał nad ziemią.

Niewielu chrześcijan poświęca uwagę czwartemu kluczowi — ziemi. Jest to małe, bardzo zaniedbane dzisiaj przez chrześcijan słowo. Dlatego też tak wielu marzy dzisiaj i rozmawia o wspaniałym miejscu zwanym „niebem”. Bożym pragnieniem jednakże jest ziemia. Człowiek ma być płodny i rozmnażać się, zapełnić ziemię i uczynić ją sobie poddaną. Jeśli będziemy w stanie pojąć prawdziwe znaczenie tych czterech słów — człowiek, obraz, panowanie i ziemia — wierzę, że będziemy mogli zrozumieć całe Pismo!